hup-bulgaria ltd.

information technologies for the sport

ЕВРОПЕЙСКИ ОТБОРЕН ШАМПИОНАТ ВТОРА ЛИГА - СТАРА ЗАГОРА 19-20|06|2021

Осем победи вдъхновиха Унгария за победа във Втора лига в Стара Загора.

С впечатляващите осем победи Унгария спечели Европейското отборно първенство по лека атлетика, Втора лига в Стара Загора в България, подпечатвайки си участие в Първа лига заедно с Дания и Словения в неделя (20.06.2021). Унгарският отбор събра 255 точки в общото класиране след 40 дисциплини, благодарение на победата във всички състезания на 100 и 400 метра при жените - както индивидуално, така и в щафетите - както и на мъжете и жените на 800 метра. Успехът в спринта при мъжете даде три от шестте победи на Дания, като Коджо Мусах взе първата победа на 100 м при мъжете за 10.21. След това Мусах пробяга за Дания 4х100 м, който триумфира за 39,40, преди Саймън Хансен, който поведе своя отбор в 4х100 м. Той триумфира индивидуално на следващия ден с победа на 200 м с лично постижение 20,92.

68,38 м и национален рекорд на Катрин Кох Якобсен оглави класирането в чука при жените, а неколкократната европейска шампионка до 23 години Анна Емили Мьолер, спечели стийпълчеза с 9:49,93 в първата си състезателна надпревара от 2019 г. Словения беше повишена, въпреки че петте им победи бяха една по-малко от класиралите се на четвърто и пето място Литва и България. Въпреки това тяхната последователност в лека атлетика беше от ключово значение за страната, която спечели първото и последното състезание от европейската сребърна медалистка на в скока на закрито Тина Шутей и щафетния квартет 4х400 м за мъже, който беше воден от бившия европейски шампион U23 Лука Янезич. Австрия и Израел не взеха участие поради проблеми, свързани с коронавируса и следователно бяха понижени до Трета лига, както и Русия, на която все още е забранено да се състезава в международен мащаб.

Спринтьорката Юстина Чоти беше особено впечатляваща за Унгария, тъй като тя постави 11,65 личен рекорд, за да вземе максимални точки малко след като състезателят Мате Корокнай с 50,00 секунди даде на страната си първа победа в старта на 400 м с препятствия. По-късно Чоти беше част от квартета, който спечели 4х100 м при жените в края на първия ден в 44,38 - две десети пред Дания и 1,2 секунди пред Словения, помагайки да се закрепят позициите на първите три за една нощ. В крайна сметка това е начинът, по който се запази класирането и през втория ден. Европейската сребърна медалистка в скока на дължина до 23 години Петра Фаркас влезе като най-високо класираната спортистка и тя превърна тази форма в резултати. Необходими бяха, обаче вторите най-добри скокове, за да я отделят от литовската Йогайле Петрокайте, тъй като и двете състезателки имаха най-добро постижение за сезона от 6,43 метра. Следователно най-добрият опит на Фаркаш от 6.40 беше решаващ за осигуряването победата на Унгария.

На пистата Балаш Виндич се втурна към победата, за да остави Словакия Ян Вукович без отговор с време 1: 47,83, докато крайните шампиони официално подпечатаха победата си до момента, в който унгарката Евелин Надхази бе помогнала на своя 4х400 м квартет да премине финала за 52,85 - победа в една обиколка, която беше споделена с Агне Серксниене, тъй като равенството беше даже в хилядните. Литва обаче нямаше нужда да споделя победа в скока на височина при жените. Европейската шампионка на закрито през 2017 г. Ирине Палшите в страхотен ритъм успя да събере всичко, за да скочи 1,93 м в последния опит, като любимката на България Мирела Демирева си отиде с личното си постижение за сезона от 1,91 м и второ място. Съотборникът на Палшите и националнен рекордьор Едис Матушевичюс изпълни своите планове като фаворит в мъжкото копие, когато хвърли 83,00 м в последното състезание на полето през уикенда.

Българските фенове на стадион „Берое“ се радваха особено на олимпийския стандарт от 14,42 м, постигнат от победителката в тройния скок при жените Габриела Петрова, докато Георги Цонов постигна при мъжете 16,35 м. Най-доброто представяне на Словакия на шесто място бе на 400 м при мъжете с личен рекорд от 46.32, като помогна на Симон Буйна просто да изкара Лука Янезич на линия. Единствената победа на Латвия дойде чрез Марекс Арентс в скока за мъже. След като взе максимални точки във Вараждин през 2019 г., 34-годишният повтори подвига, като изравни най-доброто от своите 5,51, като беше последният състезател, който се включи в състезанието над 5,10 метра. Хърватия спечели два финала, с успех в диска за европейската шампионка U23 Мария Толж, докато Исландия завърши на девето място в класирането с три победи. Живеещият в Холандия Хлинур Андресон постави добър старт с победа в първия ден на 5000 м в 14: 13.73. Балдвин Магнусон вече имаше трето място на 1500 метра в сметката си, когато на втория ден излезе на стартовата линия на 3000 метра и победи съперниците си във вълнуващ спринт за 8: 01.56. Европейската медалистка U20 Ерна Солей Гунарсдотир спечели тласкането на гюле с 15,94 м.

Международен турнир Нови Звезди | София 05/2021

Стотици атлети участваха в 43-ото издание на турнира „Нови звезди“ на 22 май. Част от атлетите от националния отбор участваха в състезанието, което започна от 15:00 часа с дисциплината чук мъже на Национална спортна академия „Васил Левски“. На 100 м и 200 м бяга Веселин Живков (многократен участник на европейски и световни първенства за юноши и девойки), а срещу него се състезава Антонио Иванов на 100 м и балканския шампион за юноши на 200 м Венелин Георгиев. Иванов стартира и на 400 м. Световният шампион за параолимпийци на 1500 м Християн Стоянов победи в тази дисциплина на „Нови звезди“. Най-добрите ни атлети на диск (Деян Гемижев) и скок дължина Борис Линков също бяха на НСА, за да изпробват силите си в началото на сезона. Елена Митева сартира в три дисциплини – 100 м, 200 м и коронната й дисциплина 100 м с препятствия.

Национални шампионати | София и Велико Търново май-юли/2021

50-и Международен турнир в зала Академик | София 01/2021

С 50-ия международен турнир “Академик” стартира лекоатлетическият сезон в България

Лекоатлетическият сезон в България бе открит с 50-то юбилейно издание на турнира „Академик“ в зала „Асикс Арена“.

250 атлети взеха участие в надпреварата, сред които и представители от Сърбия, Гърция и Кипър. Сред българите участваха някои от най-силните ни състезатели – Тихомир Иванов (скок на височина), Георги Цонов и Александра Начева (скок на дължина), спринтьорите Инна Ефтимова и Денис Димитров на 60 м и други.

Тихомир Иванов спечели Купата за Най-добър атлет на турнира след 2.25 м. Финалистът от Рио 2016 преодоля височината от първия си опит, след като преди това записа резултат от 2.22 от втори опит. За Най-добра атлетка бе определена гъркинята Мария Гату, която триумфира в спринта на 60 м при жените със 7.35 сек.

Състезанието се проведе в 12 дисциплини за мъже и 10 за жени, като за първи път в България имаше и смесена щафета на 4 по 400 метра с два поста жени и два поста мъже. Допълнително бяха предвидени демонстративни стартове на 60 м за момчета и момичета, 200 м за момчета да 16 години и за юноши и девойки до 20 години.

Национални шампионати в зала | София 01-03/2021

Балкански шампионат по лека атлетика в зала за юноши и девойки до 20 г. | София 13/02/2021

На 13 февруари 2021 в София се проведе балканския шампионат по лека атлетика в зала за юноши и девойки до 20 г. Ейч Ю Пи - България еоод за пореден път беше официалният измерител, подкрепян от Lynx Inc. САЩ.

Домакин на надпреварата беше столичната “Асикс Арена”, а участие в турнира взеха 230 спортисти от 16 страни, които членуват в Асоциацията на балканските атлетически федерации (АБАФ). В София пристигнаха представители на отборите на Австрия, Армения, Албания, Хърватия, Босна и Херцеговина, Кипър, Косово, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия, Словения, Турция и Украйна. Допуснати до участие бяха и представители на Малта. Надпреварата беше открита официално от президента на Българската федерация по лека атлетика и АБАФ Добромир Карамаринов.

Българските лекоатлети спечелиха два сребърни и три бронзови медала. Министър Кралев награди призьорите в бягането на 60 м при юношите. Със сребърен медал в надпреварата се окичи Георги Христов. Той финишира за 6.89 сек. И изостана с една десета от шампиона Бенямин Дуйко от Румъния. Трети завърши друг румънец - Силвиу Мунтеану. Втора в скока на дължина завърши Пламена Христова с 6.06 м., само на сантиметър от титлата, която стана притежание на Мария Хориелова (Украйна).

Красен Кралев връчи медалите и в бягането на 3000 м при девойките. Той поздрави за отличното представяне русенката Ясна Петрова, която пресече финала трета с време 9:56.95 мин. Петрова демонстрира прекрасно тактическо бягане и успя в последните метри да изпревари Хатидже Йълдъръм (Турция), за да заслужи мястото си на почетната стълбичка. Пред Ясна Петрова се наредиха Мадалина Сирбу (Румъния) и Даути Редиа (Албания).

Бронзов медал за България спечели и Димитър Ташев в надпреварата на троен скок при юношите. Ташев успя да постигне 15,20 м при четвъртия си опит, като само шест сантиметра го разделиха от второто място, което зае Нарек Срапонян (Армения). Шампион стана украйнецът Олександър Айко с 15,43 м. Третото бронзово отличие за нашата страна донесе щафетата ни на 4x400 м при юношите.